EV HALLERİ

Biz evimizde bir karı kocayız. Çoluğumuz çocuğumuz yok. Gençken çocuk istemedik. Sonra yeğenlerimizle yetindik. İş hayatı, valla bakmak çok zor derken biz yaşlandık. Çocuksuz kaldık. Büyüklerimiz de bizimle yaşamıyorlar. Bu durumda evde bizden başkası yok. Kavga etsen küsemiyorsun , sıkılsan kaçamıyorsun sonuçta konuşacak başka adam yok.

Allah aşkına söyleyin eşinizi ne kadar severseniz sevin yine de en çok onun huylarına uyuz olmuyormusunuz? Kesin o da size sinir oluyordur başka.

Böyle zamanlarda Remziye yengem aklıma geliyor. Dayımın eşi. Çok tatlı,güzel bir kadındır. Çocuklarını evlendirdiler onlarda bir karı koca tek başlarına yaşıyorlar. Dayım sağolsun çok eğlenceli ama bir o kadarda evdeki herşeye karışan ,soran, çok fikir veren bir adamdır. Yengemi deli eder. Yengem der ki ” Dayınız tüm gün beni sinir ediyor. Avaz avaz bağırasım geliyor. Birgün atcam balkondan aşağıya diyorum. Sonra namaz saati geliyor dualarımda yarım saat Allahım sen kocama uzun ömür ver, sen başımdan eksik etme, ona hayırlı sağlıklı güzel bir ömür ver diye dua ediyorum “der

İşte tam da evlilik böyle birşey. Hem çok sevip hem de çok sinir olmak.

Size uzun süredir kocamın ne kadar pamuk yürekli, ne kadar iyi, ne kadar vicdanlı bir insan olduğunu anlatıyorum ama bu onunda pis huyları olduğunu anlatmama engel degil.

Bu günkü konumuz “KOCAYLA TELEVIZYON SEYRETMEK”

Kış aylarının en büyük eğlencesi televizyon. Bizim evde salonda, mutfakta ve yatak odasında birer tane var. İstesem Tankut’la hiç muhatap olmadan istediğimi seyredebilirim ama her akşam yemeğinden sonra “Gel beraber seyredelim valla hiç karışmıycam ” diye yine beni kandırıyor.

Topluyoruz yemek masamızı, ben melisa çayımızı yapıyorum. Bir tepside ıvır zıvır atıştırmalık yanımızda geçiyoruz televizyonun karşısına.

Haftada iki gün dizim var. Jet Sosyete ve Kuzgun. O günler diyorum ki ona “Farzet tanışmıyoruz. Bana el kızı muamelesi yap. Benle hiç muhatap olma. Hatta nefes bile almasan olur” Anlayın. O kadar diziye sabitliyorum kendimi. Aşklı meşkli , fakir kız zengin oğlan, bir barışık bir küs dizilerden gına geldi. Kuzgun da atraksiyon, Jet Sosyete de komedi var o da bana yetiyor.

Tankut her seferinde “Tamam. Valla konuşmıycam “diye söz veriyor. Kucağında tableti elinde cep telefonu televizyonun karşısında yanyana oturuyoruz.

Diyelim ki o gün dizi akşamı. Önce tekrarını veriyor tabi. Bizim ki ufak ufak ısınma turlarına başlıyor.

T: Deniz geçen hafta bunları seyretmedin mi sen? Yeniden mi veriyor?

D: Geçen haftanın özeti bu.

T: Ne biçim özet bu be. Nerdeyse hepsini verdi. Koca akşamı bu ddaiziyle doldururlar şimdi. Hihohahaha.

D: Ya sabırr.

Jenerik müziği başlıyor.

D: Aşkım başlıyor. Sessizlik lütfen. Hadi sen oyununu oyna. İlişme bana. Kendimi karantinaya alıyorum.

T: Al kendini karantinaya tabi. Zehirliyor bu saçma sapan konular sizi. Ne anlıyorsun şu diziden anlamıyorum. Heh! reklama girdi işte. Biliyo musun? Şu söyle olmuş bu böyle olmuş…Gazetede okudum. Kadını sokakta vurmuşlar. Adam iflas etmiş. Seçimler , geçimler bla bla bla…

D: Başladı canım sonra konuşuruz.

Beş dakika sonra

T: Bu adam ölmememiş miydi?

D: Yok ölen başkası.

T: Kimdi? Bana da anlatsana.

D: Şimdi olmaz. Seyrediyorum. Zaten baştan takip etmen lazımdı.

T: Yaa neyini talip edeyim. Bu dizilerde hep aynı. Kimin eli kimin cebinde belli değil. Sıkılmadın mı daha?

D: Sesini açarmısın?. Duyamıyorum.

10 dakka sonra

T: Valla şiştim. Reklamlarda Survivor ı açalım.

Reklam

Surviver açılır.

T: Oh be. Kim elenecek acaba? Elphida hadi koş kızım. Hikmet amma konuştun be. Sabriye valla bu kız beni de döver. Burda da oyunlar hep aynı. Daha orjinal birşeyler bulmalılar.

D: Aşkım diziyi kaçırmayalım.

Reklam biter dizi kaçar. Deniz’de tansiyon yükselmeye başlar.

D: Bak başlamış işte.

T: Amann hep aynı şey zaten.

5 dakka sonra

T: Çayını soğutma. Melisa çayını sevmem ama içine limonla bal koyunca güzel oluyor. Sende bal koysana.

6 dakka sonra

T: Twitter de bir haber var. Bak dinle. Valla çok kısa okuycam.

8 dakka sonra

T: Mısır mı patlatsak?

10 dakka sonra

T: Bu dizileri kim yazıyor valla gidip tebrik edicem. Daraldım. Şimdi bu adam ne ara gitti de çocuğu kaçırdı geldi? Saçma…

Dizi biter Deniz sinir küpü. Birçok konuşmayı kaçırmış. Ne olduğunu anlamamış. Kendine sövüyor. Allahım neden hep bu adama kanıyorum. Gidip odanda yayıla yayıla seyret. Otuz kere söyledin. Haftada iki akşam iki saat benle konuşma diye. Tutamıyor işte kendini. Evden mi kovsam? Yoksa ben anama mı kaçsam? Elini ağzını bağlasam? Koca adam gücüm yetmez. Bu kocaların aç kapa düğmesi olmalı. İstediğin zaman kapatıp süpürge gibi kapı arkasına dikmelisin. Yok böyle olmıycak. Söz haftaya valla inanmıycam sana.

Yine birşey diyor.

T: Gel senle film bulalım. Ne seyretsek acaba?

D: Tamam.

Her film kanalında durup 5 dakka bakılır. Bitmesine 10 dakka kalmış filmde durulur. Bu güzel galiba denilir.

D: Tankut film bitmek üzere. Başını bilmiyoruz. Anlamayız ki.

T: Olsun . Dur ben konusunu okuyayım sana. Hmm. Konusu da fena değilmiş. Ben sevdim. Dikkatli seyredersek anlarız.

DİKKATLİ Mİ? SEYRETMEK Mİ İSTIYORSUN?İntikam zamanı. Hihohaha

D: Aşkım kim bu adam?

T: Dur şimdi anlıycam.

D: Kadın da pek bi güzelmiş. Biz daha öncede bir filmini izlemiştik. Neydi o?

T: Bilmiyorum.

D: Valla katil kadın.

T: Yav bi dur. Niye söylüyorsun?

D: Çay içermisin? Yarın dişciye gidicem. Unutmayalım sakın. Allahtan hava da güzel olucakmış. Çıkısta da alışveriş yaparız. Sana baharlık bir mont alalım. Açık renk olsun. Amann bu filmlerde hep aynı. Ben katili hemen buluyorum. Valla dedektif olucak kadınmışım. Açmıyor artık bu konular beni. Saçma. Yok ya! bende yedim. Trenin tepesinde koş annem sen. O ne be. Kadın topuklu ayakkabıyla koşuyor. Düz yolda yürüyemez birde tren tepesinde…Bak ben dediydim katil kadın diye. Tutukladılar işte. Siz ağzım burnum diyene kadar biz kadınlar son noktayı koyarız yavrum. Ne güzel seyrettik be. Afferim bize.

T: Bi sus be kadın!

D: Ama aşkım valla bişey demiyorum. Hihohaha.

Yorumlar

Bir yorum bırak

Diğer Bölümler